'Met veel passie en plezier leiden we deze jongeren op'
Donderdag 20 maart 2025
Broeren & Das Bouwbedrijf leidt al jaren jongeren op die op school niet goed meekomen. Het zijn vaak jongeren die speciaal onderwijs volgen. Dankbaar om te doen, vinden Remco Broeren en Jurgen Das. "Het is mooi om te zien hoe ze op enig moment uit hun schulp kruipen. Natuurlijk laten we graag zoveel mogelijk jongeren kennismaken met het vakmanschap van de bouw."
Met een team van tien vaklieden werkt Broeren & Das Bouwbedrijf telkens aan zo’n vijf tot acht projecten tegelijkertijd. Die projecten variëren van nieuwbouw en verbouw tot herbestemmingsprojecten en bouwprojecten die vallen onder de Wet Maatschappelijke Ondersteuning. Bij de WMO-projecten gaat het vaak om aanpassingen in de woning waardoor een minder valide kind thuis kan blijven wonen. "We hebben hier veel ervaring in en kunnen gezinnen dus goed adviseren", vertelt Remco Broeren. Daarnaast verbouwen ze graag stadsvilla’s uit de jaren dertig. "Bij deze projecten worden we uitgedaagd om creatief te zijn." Samen met zijn compagnon Jurgen Das vormt Broeren de directie. Twee jonge medewerkers die als stagiair binnenkwamen, worden de komende jaren opgeleid om die plek over te nemen.
Nominatie beste leerbedrijf
Broeren en Das hebben beide een kind dat in de schoolbanken niet goed op zijn plek was. "Het zijn echte doeners die liever met hun handen werken. In de zoektocht naar wat past voor onze eigen kinderen, kwamen we in contact met speciaal onderwijs. We zien het als onze verantwoordelijkheid om jonge mensen, soms met een beperking als autisme, een medisch dossier of een kind dat niet past in het traditionele onderwijssysteem, op te leiden in ons prachtige vak. Dit doen we met veel passie en plezier", vertelt Broeren. Inmiddels zijn ze al meer dan acht jaar erkend leerbedrijf, met ervaren leermeesters die jongeren de kneepjes van het vak bijbrengen. Samenwerkingsorganisatie Beroepsonderwijs Bedrijfsleven nomineerde hen zelfs voor de titel Beste Leerbedrijf van Nederland 2025 in de sector Techniek en Gebouwde Omgeving. "Daar zijn we natuurlijk heel trots op."
Praatjes krijgen
Een stagiair komt altijd eerst kennismaken bij Broeren & Das, samen met de vaste begeleider van school. Het zijn meestal jongens in de leeftijd van veertien tot zeventien jaar, vertelt Das. "Hun stage omvat een overzichtelijke periode, van een paar dagen tot een aantal weken. De jongere gaat mee naar het werk en voert daar eenvoudige werkzaamheden uit. Denk aan spullen klaarzetten en opruimen, voorbereidende werkzaamheden of gipsplaten schroeven. We kennen hun kwetsbaarheid en houden daar rekening mee. Elke jongere vraagt om een eigen aanpak, daar passen we onze begeleiding op aan." Broeren vindt het mooi als ze uit hun schulp kruipen en opbloeien: "Je ziet hun zelfvertrouwen groeien. Soms krijgen ze zelfs een beetje praatjes. Dan hebben wij het goed gedaan".
Werken én plezier hebben
Das merkt op dat de jeugd het best spannend vindt, zo’n stage. "Daarom zoeken we altijd eerst naar persoonlijke raakvlakken, zoals sport of hobby's. Al na een dag zie je ze opener worden, mede dankzij de manier waarop onze medewerkers hen betrekken. Wat ook helpt, is om hen mee te vragen met personeelsuitjes of andere informele activiteiten. Zo creëer je meer binding én zien ze dat werken en plezier maken goed samengaan. Zeker bij ons als Brabants bedrijf. Als de stage is afgelopen, zijn de jongens super blij en trots. Ook als er op school geen land mee te bezeilen is, bereiken wij meestal wel een doorbraak. We proberen de jongeren iets bij te brengen, zelfvertrouwen te geven zodat ze ons met een fijn gevoel verlaten en een nieuwe uitdaging durven aangaan. We hebben zelfs meegemaakt dat ouders ons huilend van blijdschap opbelden."
Vaklieden in de dop
Natuurlijk gaat het niet allemaal van een leien dakje, erkent Das. "De leerlingen zijn jong en weten nog niet echt wat ze willen worden. Soms hebben ze ook moeite met de lange werkdagen of komen ze te laat. Bij een medisch dossier kan het een puzzel zijn om te kijken wat iemand wél kan gedurende de dag." Het is nog niet voorgekomen dat een stagiair vanuit het speciaal onderwijs bij Broeren & Das in dienst kwam. ‘Daar is het ons ook niet in eerste instantie om te doen. We willen hen vooral laten kennismaken met de bouw, zodat ze kunnen ervaren of dit bij hen past.’ Broeren merkt op dat je echt gemotiveerd moet zijn om deze groep een kans te geven. "Het vraagt tijd en aandacht, subsidiemogelijkheden ontbreken vaak. Maar het is heel dankbaar om te doen. Als je deze jongeren een warm welkom en de juiste begeleiding biedt, dan kunnen het evengoed vaklieden worden."
Voetnoot vanuit Bouwend Nederland
Om leerlingen uit het praktijkonderwijs (pro) en speciaal onderwijs (vso) beter aan te laten sluiten op het werk, worden er in ieder arbeidsmarktregio coördinatoren aangesteld. Check op deze website waar in jouw buurt een coördinator beschikbaar is. Deze zet zich namens de scholen in om ervoor te zorgen dat geen jongere meer tussen wal en schip valt.
Gerelateerd nieuws
Op donderdag 13 maart vond de tweede editie van de Bouwvrouwendag plaats in Limburg, een evenement speciaal georganiseerd voor de dames werkzaam in de Limburgse bouw en infra. Deze inspirerende ochtend, gehouden op het historische Kasteel Aldenghoor in Haelen, bracht vrouwen uit de bouwsector samen om kennis op te doen en ervaringen te delen.
Sla een willekeurige (digitale) krant open en het lijkt erop dat Kunstmatige Intelligentie ons dagelijks leven al radicaal beïnvloedt. Maar wat betekent het voor jou(w organisatie) en de bouw en infra in het bijzonder? Dit is slechts een van de vele vragen die tijdens het Bouwcafé 'AI in de praktijk' van afdeling Limburg op 11 maart jongstleden de revue passeerde.
Op 13 maart vond de derde editie van de Bouwvrouwendag in Zeeland plaats op een typisch Zeeuwse locatie: de Oesterij in Yerseke, aan de oever van de Oosterschelde. Na een kort welkom mochten de vrouwen zich in een waadpak hijsen om oesters op laag water te zoeken. Deze mooie activiteit zorgde ervoor dat de dag meteen begon waartoe hij bedoeld was: verbinding en inspiratie bieden aan de vrouwen in een sector waar in de regel meer mannen werkzaam zijn.